Jivotni
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.

Форум за нашите любимци.
 
ФорумПорталПоискПоследние изображенияРегистрацияВходВлез като PR
Вход
Имя пользователя:
Пароль:
Автоматический вход: 
:: Забыли пароль?
ARS - 500 кучета се нуждаят от 1 SMS
Инф
Екип
За да се свържете с някого от екипа, кликнете на някоя от снимките.
to4ki
- 260
- 541
- 510
- 270


 

 Червенобуза костенурка

Перейти вниз 
АвторСообщение
Funny Bunny
Admin
Admin
Funny Bunny


Брой мнения : 187
Join date : 2011-03-31

Червенобуза костенурка Empty
СообщениеТема: Червенобуза костенурка   Червенобуза костенурка EmptyЧт Апр 07, 2011 5:37 am

Червенобуза костенурка
Червенобузата костенурка е можеби най-популярното влечуго сред домашните любимци. В природата тя обитава блатата и бавнотечаштите реки в южните и югоизточните части на САЩ. Средният размур на напълно порасналата костенурка е от 30 до 35 см дължина при женските, и до 20-25 см при мъжките. В магазините обикновено се продават съвсем млади животни и повечето хора не се замислят, че в последствие животинките порастват и са им необходими много повече грижи, пространство, оборудване и храна.
ТЕРАРИУМЪТ
Трябва да осигурите достатъчно просторен терариум за костенурките си - поне 30 литра за една (с площ 1,5-2 кв. м) и между 70 и 90 литра, когато са в група ( с площ поне 0,7 кв. м на животно). Оптималните размери са 120 x 50 x 50 см за 2 или 3 броя. Отглеждането в по-малки терариуми може да доведе до стрес и дискомфорт на костенурките. Сложете в терариума няколко камъка, показващи се над водата (ако той не е на нива), които да осигурят сухо място на животните и възможност да си почиват и да се препичат на слънце или под лампа. Както всичко влечуги, костенурките са студенокръвни и телесната им температура зависи от тази на околната среда. За това е много важно да поддържате подходяща температура, както и осветление в аква-терариума. За целта са необходими нагревател за водата ( поддържащ температура между 23 и 28 градуса C), както и лампа с рефлектор за сухия участък ( температурата в най-загрятата част не бива да надвишава 31 градус C). Пълноспектърната лампа е източник на жизнено необходимите на всички влечуги ултравиолетови лъчи. Терариумът трябва да е снабден с добра филтрираща ситема за водата, тъй като костенурките я замърсяват бързо.
ХРАНЕНЕ
Червенобузите костенурки са всеядни и трябва да се хранят разнообразно и пълноценно. По тази причина храненето със само суха храна не е препоръчително. Най-добра растителна храна са листата от глухарче, които съдържат идеалното съотношение нафосфор и калций. Може да давате водна леща и тиквички. Не хранете костенурките със спанак, защото той пречи на калцирането на костите им. Рибата е важен елемент в менюто на костенурките, не ги оставяйте без нея. Добавяйте кам храната на младите животни и майките калций и витамин 3D ( може да закупите от зоомагазин) или ситно смлени черупки от яйца.
РАЗМНОЖАВАНЕ
Мъжките екземпляри са по-дребни от женските, опашката им е по-дебела и дълга и ноктите на предните им лапички. В природата размножителният период на червенобузите костенурки е между май и юни. Женските снасят от 4 до 20 яйца в интервал от няколко дни. Важно е в този момент да сте осигурили място за снасяне, тъй като в противен случай женската може да задържи яйцата в себеси и да умре. Полът на костенурчетата зависи от температурата - при по-ниска температура (28 градуса C) се излюпват повече мъжки, при по-висока (29 градуса C ) - повече женски животни.
ЗДРАВЕ И БОЛЕСТИ
При добро гледане някои червенобузи костенурки живеят над 80 години. Ако нямат осигурени добри условия, костенурките често боледуват от рахит, причинен от липса на калций. Най-явният симптом е видима деформация на черупката. Ако костенурката ви е с подути очи, има липса на апетит или е по-бавно подвижна от обикновено, трябва да потърсите помощ от ветеринарен лекар. Не се опитвайте сами да диагностирате или лекувате проблема, тъй като това може да бъде фатално за вашия любимец.
ФАКТИ
В природата червенобузите костенурки спят зимен сън. В плен обаче това рядко е необходимо, тъй като вие сами контролирате температурата и осветлението им, а оттам и жизнения им ритъм.
Повечето червенобузи костенурки са лакоми и са склонни кам преяждане. Затова дозирайте внимателно храната на любимеца си.
Мъжките костенурки остават с ярка окраска, докато тази на женските с времето избледнява и става маслинено-кафява на цвят. Това е един от признаците, по които може да се ориентирате за пола им.
Вашата червенобуза костенурка заслужава дълъг и здравословен живот, отговорно отношение и редовни ветеринарномедицински грижи.
Вернуться к началу Перейти вниз
https://jivottni.bulgarianforum.net/
 
Червенобуза костенурка
Вернуться к началу 
Страница 1 из 1

Права доступа к этому форуму:Вы не можете отвечать на сообщения
Jivotni :: За животните :: Домашни любимци-
Перейти: